My w mediach

Posłuchaj podcastu: Jak rozpoznać, że pracownik ma problem z alkoholem? – TOK FM

W trakcie pandemii wśród pracowników gwałtownie wzrosło spożycie alkoholu i substancji psychoaktywnych. Jedna trzecia Amerykanów przyznaje się do picia w trakcie godzin pracy. Jak to wygląda w Polsce? Jak zauważyć i co zrobić z pijącym pracownikiem? Gościem Strefy Szefa Jest Anna Zwolińska, dyrektor Centrum Psychoterapii Ametis.

 

Posłuchaj podcastu: Gdy od szefa czuć alkohol. Uzależnienie na najwyższych stanowiskach – TOK FM

W poprzedniej Strefie Szefa rozmawialiśmy o sytuacji, w której pracownik nadużywa substancji psychoaktywnych, na przykład alkoholu. Dzisiaj przyjrzymy się za to uzależnionym szefom. Jak sprawdzić, czy to rzeczywisty problem z uzależnieniem i gdzie szukać pomocy? O tym Marzena Mazur rozmawia z Anną Zwolińską, dyrektor Centrum Psychoterapii Ametis.

 

Hejt na firmę. Czy jest do odparcia?

Kilkadziesiąt inteligentnie napisanych negatywnych komentarzy i opinii kosztuje tylko 200 złotych, a straty dla firmy mogą być wielokrotnie wyższe. Jak się bronić przed hejtem?

 

Uzależnienia od używek, ale też od mediów społecznościowych czy smartfonów w ostatnich miesiącach przybrały na sile, nie omijając żadnej z grup wiekowych. – Konsekwencją jest pogorszenie relacji międzyludzkich, ma to także wpływ na nasze zdrowie psychiczne, bo  może prowadzić do ogromnej frustracji, a nawet do depresji – zauważa psycholożka Anna Zwolińska, dyrektor Centrum Psychoterapii Ametis. Przyczyniła się do tego pandemia COVID–19, powodując również wzmożenie występowania chorób psychicznych i schorzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, alkoholu i narkotyków. O wiele trudniej jest także o pomoc specjalistów, która jest niezbędna w walce z nałogami.

 

Pandemia nasiliła problem uzależnień wśród Polaków. Zjawisko to będzie narastać - Wszystkie newsy - Newseria Biznes

Jeszcze przed pandemią COVID-19 szacowano, że na depresję choruje 1,5 mln Polaków. Obecnie liczba ta się podwoiła, a wśród osób najbardziej zagrożonych tą chorobą są ludzie młodzi oraz osoby, które odbywały kwarantannę, utraciły pracę, ciężko chorowały lub straciły bliską osobę. – Pandemia nie poprawiła sytuacji pacjentów z depresją. Kolejki do specjalistów były kilkumiesięczne, a teraz są jeszcze dłuższe – mówi Anna Zwolińska, psycholog i dyrektor Centrum Psychoterapii Ametis. I dodaje, że w Polsce psychiatria jest stale niedofinansowana. Na leczenie psychiatryczne przeznacza się znacznie mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej i na świecie.