Odwyk narkotykowy, odwyk alkoholowy – co to jest? Jak to wygląda?
Kiedy zdasz sobie sprawę, że używanie przez Ciebie jakiejkolwiek substancji (lub czynności) przeszło już niestety do formy „nadużywanie”, zaczynasz nieśmiało rozważać tzw. odwyk. Początkowo starasz się samodzielnie powrócić do „picia kontrolowanego” czy brać okazjonalnie. Niestety, najczęściej jednak to Ci się nie udaje. Wtedy w głowie pojawia się (początkowo obrzydliwa) myśl „odwyk…”. Co to jednak dokładnie znaczy? Jak wygląda terapia odwykowa? Czego możesz się spodziewać?
Jeśli zdajesz sobie sprawę, że sytuacja tak bardzo wymknęła Ci się spod kontroli, że potrzebujesz oderwać się od środowiska, w którym właśnie toniesz, możesz skorzystać z opcji „stacjonarne leczenie odwykowe”. Zgłaszasz się wówczas do Oddziału Leczenia Uzależnień w szpitalu (w ramach umowy z NFZ) czy też prywatnego ośrodka leczenia uzależnień i tam rozpoczynasz leczenie. Zwykle trwa ono od kilku tygodni do kilku m-cy. Bywają też takie formy leczenia, które sięgają lat.
Możesz także podjąć decyzję o terapii w ramach oddziału dziennego. Zajęcia odbywają się wówczas codziennie (od poniedziałku do piątku lub soboty, w zależności od ośrodka) od godzin porannych do popołudniowych. Po nich zaś uczestnicy wracają do swoich domów.
Najczęściej jednak osoby uzależnione preferują ambulatoryjną formę leczenia. Oznacza to, że umawiają się ze specjalistą psychoterapii uzależnień na konkretną ilość sesji terapeutycznych tygodniowo (najczęściej 1-2 spotkania na tydzień). Dodatkowo uczestniczą też w grupie dla osób uzależnionych. Spotkania indywidualne trwają zazwyczaj 50 minut, w trakcie których nawiązuje się relacja terapeutyczna między pacjentem a terapeutą – czyli kluczowy czynnik leczący w terapii. Terapeuta/-ka przekazuje nam również konkretną wiedzę na temat uzależnienia: jakich zaleceń należy przestrzegać, by łatwiej było nam nie pić/nie brać; jak dbać o siebie i relacje z innymi; co stanowi nasze indywidualne sytuacje zagrażające; czym są i jak działają mechanizmy uzależnienia; jak radzić sobie z nawrotami. Wiedza ta jest na bieżąco przekładana na indywidualne doświadczenia pacjenta, poddawana jego krytycznemu osądowi i (w optymalnej sytuacji) przez niego internalizowana.
Ile trwa terapia uzależnień?
Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wychodzenie z uzależnienia wymaga czasu – niekiedy długiego. Długość leczenia odwykowego zawsze jest przy tym zależna od sytuacji psychicznej i potrzeb pacjenta.
Czy odwyk działa?
Leczenie podjęte z zaangażowaniem zazwyczaj tak. Często potrzebna jest praca terapeutyczna nad motywacją do leczenia – również to dzieje się w gabinecie. Niektórym wystarcza jedno podejście i idą dalej w trzeźwe, normalne życie. Inni potrzebują wsparcia w kolejnych próbach. Czy warto próbować? Życie w czynnym nałogu wiąże się z chwilami ulgi i przewlekłym, masywnym cierpieniem. Myślę, że osoby, które zetknęły się z tym problemem nie mają wątpliwości jak odpowiedzieć na to pytanie.
Nasi specjaliści psychoterapii uzależnień.
Anna Malesa