Psycholog

Psycholog – to osoba, która swój tytuł zdobyła kończąc pięcioletnie magisterskie studia psychologiczne. Studia te przygotowują teoretycznie absolwenta do tego, aby rozumiał zjawiska zachodzące w ludzkiej psychice. Uwzględniają jednak tylko kilka tygodni lub miesięcy praktyk. Często absolwenci psychologii szkolą się dalej, chcąc rozwijać swoje umiejętności praktyczne w wybranym obszarze.

Zadanie

Zadaniem psychologa jest zarówno postawienie odpowiedniej diagnozy na podstawie zebranego od pacjenta wywiadu jak i testów psychologicznych oraz udzielenie profesjonalnej pomocy psychologicznej.

Kwalifikacje

Psycholog ma odpowiednie kwalifikacje aby posługiwać się testami psychologicznymi, wydawać orzeczenia, zaświadczenia i stawiać diagnozę psychologiczną. Może również udzielać pomocy psychologicznej, zajmować się poradnictwem czy doradzać w kwestiach związanych z rozwiązywaniem problemów codziennych takich jak: problemy związane z wychowywaniem dzieci, pracą, problemy w związku, apatia i wiele innych….

Często psycholog kojarzy nam się z udzielaniem pomocy psychologicznej. Natomiast jest wiele obszarów psychologii, w których w ogóle nie zajmuje się udzielaniem  wsparcia osobom w kryzysie. Może to być marketing i zarządzanie, psychologia społeczna, psychologia reklamy, psychologia kliniczna.

Psycholog kliniczny

Jest fachowcem, który ukończył dodatkowe 4-5-letnie szkolenie specjalistyczne. Jest profesjonalnie przygotowany do profilaktyki, diagnostyki i terapii zaburzeń psychicznych. Ma spore doświadczenie praktyczne w pracy z osobami potrzebującymi różnego rodzaju pomocy. Może mieć jedną z poniższych specjalizacji:

Specjalista psychologii klinicznej:

  • dzieci i młodzieży,
  • psychiatrycznej, niepsychiatrycznej (medycyna somatyczna), neurologicznej (neuropsycholog) służbie zdrowia.

Psycholog nie może wypisywać leków, prowadzić farmakoterapii. Nie jest lekarzem.

Poznaj naszych wszystkich specjalistów